Druga Regionalna IPA konferencija: Nesreće na radnom mjestu 10-11. septembar 2024, Bukurešt 

U periodu od 10. do 11. septembra 2024. godine, u Bukureštu, Rumunija, održana je 2. IPA Regionalna konferencija na temu nesreća na radnom mjestu, u organizaciji EU OSHA. Konferencija je okupila stručnjake iz oblasti zaštite na radu, iz IPA zemalja i članica EU, kako bi razmjenili iskustva i diskusovali o prevenciji nesreća na radnom mestu. Ispred Crne Gore, na konferenciji su učestvovali Đina Janković iz Udruženja zaštite na radu Crne Gore, Zlatko Popović, glavni inspektor zaštite i zdravlja na radu, i Marina Blaletić, profesorica srednje stručne Elektrotehničke škole „Vaso Aligrudić“ – VET OSH ambasadorka.

Konferencija je započela prezentacijom Tima Tregenze, višeg menadžera mreže EU-OSHA, Michele Dinellia, menadžera IPA projekta EU-OSHA, i Doru Costin Darabonta, generalnog direktora INCDPM – FOP autoriteta. Glavna tema prvog dana bila je statistika i zakonodavni okvir za nesreće na radu u zemljama EU.

Tim Tregenza je predstavio statističke podatke o nesrećama na radu, dok je Michele Dinelli dao uvod u pravni okvir EU koji reguliše ovu oblast. Petru Mureșan s Univerziteta u Transilvaniji govorio je o iskustvima Rumunije u podizanju svijesti i borbi za smanjenje nesreća na radnom mjestu.

Maria José Tiago, inspektorka rada iz Portugala, predstavila je kampanju SLIC (Senior Labour Inspectors’ Committee) o nesrećama na radu. Padraic McMahon, viši inspektor iz Irske, govorio je o procesu istrage nesreća na radu u Irskoj, sa naglaskom na metodologiju i izazove u sprovođenju istraga.

Diskusija i sesija pitanja i odgovora sa svim govornicima zatvorila je prvi dan konferencije.

Drugi dan konferencije fokusirao se na razmjenu iskustava o inspekcijama u vezi sa prevencijom nesreća na radu. Michele Dinelli je otvorio dan, a govornici iz IPA zemalja predstavili su svoje institucionalne prioritete i strategije.

Predstavnici iz Turske, Albanije, Bosne i Hercegovine i Kosova govorili su o nacionalnim sistemima prijavljivanja nesreća i analizama podataka o nesrećama na radu. Učesnici iz Crne Gore, Đina Janković i Zlatko Popović, zajedno sa Marinom Blaletić, istakli su izazove i iskustva Crne Gore u vezi sa prijavljivanjem nesreća i njihovom prevencijom. Posebno su naglasili potrebu za unapređenjem svijesti o zaštiti i zdravlju na radu i boljoj obuci zaposlenih, mentalnom zdravlju, ali i o važnosti edukacija iz ove oblasti u obrazovnim institucijama, posebno u srednjim stručnim školama.

Diskusije su se dotakle i inspekcijskih strategija i prioriteta u različitim sektorima, sa fokusom na visoko rizične grupe radnika, kao što su radnici u obrazovanju, zdravstvu i migranti.

Sesija pitanja i odgovora omogućila je interakciju učesnika i razmjenu najboljih praksi, dok je završni dio dana bio rezervisan za iskustva iz NDICI zemalja i zaključke konferencije.

Konferencija je zaključena sa jasnim porukama o potrebi za jačanjem međunarodne saradnje u oblasti zaštite i zdravlja na radu, kao i važnosti prevencije nesreća na radnom mjestu kroz edukaciju, inspekcijske aktivnosti i implementaciju efikasnih zakonskih okvira. Crnogorska delegacija dala je značajan doprinos razmjenom svojih iskustava, naglašavajući potrebu za dodatnim ulaganjima u podizanje svijesti o važnosti zaštite i zdravlja na radu.